Skip to main content

QuickLinks

Related Websites

Scholarship Advising
Parker House, HB 6201
Room 106
Hanover, NH
03755-3529
 
Phone:  603.646.1622
Fax:  603.646.8190
Email: scholarship advising

2009-2010 Fellowship Winners

Click here to view winners from previous years

NATIONAL FELLOWSHIP & SCHOLARSHIP AWARDS

Beinecke Scholarship

Center for Research in Computational Linguistics Grant

  • Rikker Dockum '04 - Thailand: Southeast Asian inscriptions

China Education Initiative

  • Daniel O'Brien '09

DAAD (German Academic Exchange) Scholarship

  • Calder Fong '10 - Industrial History
  • Stephanie Siegmund '10 - Chemistry
  • Susannah Thompson '08 - Political Science

Fulbright Scholarship (as of 5/12/10)

  • Jasmine Daniel '10 - South Korea: English Teaching Assistantship
  • Katherine Ferguson '10 - Germany: English Teaching Assistantship
  • Calder Fong '10 - Germany: Industrial History
  • Laura Kehrl '10 - New Zealand: Geology
  • Emily Koepsell '10 - Denmark: Engineering
  • Alexander Lambrow '10 - Germany: English Teaching Assistantship
  • Gregory Pence '06- South Korea: International Relations
  • Alexandra Schindler '10 - Egypt: Women's Advocacy
  • Stephanie Siegmund '10 - Germany: Chemistry
  • Vanessa Szalapski '10 - France: English Teaching Assistantship

Barry M. Goldwater Scholarship

Marshall Scholarship

  • Zachary Kaufman '08 - MSc, DPhil in Epidemiology; London School of Hygiene and Tropical Medicine

George J. Mitchell Scholarship

  • Ibrahim Elshamy '09 - MA in Peace and Conflict Studies; University of Ulster, Derry, Northern Ireland

National Science Foundation Graduate Research Fellowships

  • Katherine Ryan Amato '09 - Ecology at the University of Illinois at Urbana-Champaign
  • Allison Eva Baker '09 - Neurosciences program at Harvard University
  • Matthew Chao '06 - Economics at Harvard University
  • Renee Nicole Cottle '07 - Biomedical engineering at the Georgia Tech Research Corporation and the Georgia Institute of Technology
  • Dylan Grace Gee '07 - Cognitive neuroscience program at the University of California-Los Angeles
  • Kacy Lynn Gordon '06 - Evolution of gene regulation at the University of Chicago
  • Kristen Louise Lurie '08 - Electrical and electronic engineering at Stanford University
  • Lakshmi Narayan '06 - Forestry program at the University of California-Berkeley
  • Matthew Francois Pech '07 - Developmental biology at Stanford University
  • Sandra Jayne Sidi '07 - Political science at Yale University
  • Alexandra Y. Spielhagen '06 - Cultural anthropology program at Duke University
  • Chelsea L. Wood '06 - Marine biology at Stanford University and Hopkins Marine Station
  • Jimmy Jiajia Zhuang '08 - Molecular biology program at Harvard University

DARTMOUTH GRADUATE STUDENTS

  • Sean Anthony Guillory - Cognitive neuroscience
  • Maria Noelle Hindt - Molecular biology
  • Eric Andrew Reavis - Cognitive neuroscience

HONORABLE MENTIONS

  • Bridget Alex '08 - Archaeology at Harvard University
  • Katelin A. Bailey '10 - Computer science and engineering at the University of Washington
  • Jeffrey R. Bate '07 - Geography at the University of Colorado at Boulder
  • Adam Bledsoe '10 - Geography at the University of North Carolina at Chapel Hill
  • Kim Sarah [Ballard-Perrin] Brewitt '02 - Fish and wildlife at the University of California-Santa Cruz
  • Laura Anne DeLorenzo '10 - Atomic and molecular physics at the California Institute of Technology
  • Zebediah Engberg - Mathematics at Dartmouth
  • Shara Ilana Feld '07 - Civil engineering at the University of Washington
  • Jill Lauren Harris '05 - Marine biology at University of California-San Diego Scripps Institution of Oceanography
  • Nina Lany - Ecology at Dartmouth
  • Alexander Aaron Schlegel - Cognitive neuroscience at Dartmouth beginning in fall 2010
  • Steven Joseph Weber '09 - Condensed matter physics at the University of California-Berkeley

NOAA/Ernest F. Hollings Scholarship

  • Aryeh Drager '12
  • Elise Wilkes '12
  • Elizabeth Parker '12

Rotary Ambassadorial Scholarship

Woodrow Wilson-Rockefeller Brothers Fund Fellowship for Aspiring Teachers of Color

DARTMOUTH FELLOWSHIP & SCHOLARSHIP AWARDS

H. Allen Brooks Travelling Fellowship

  • Laura Andreae '10 - India: Urban Studies
  • Laura Coolidge '10 - Mexico and Chile: Landscape Architecture

Dartmouth General Fellowship

  • Rukayat Ariganjoye '10 - South Korea: Medical Anthropology
  • Brian Chao '09 - China: Chinese language
  • Helen Hiu Ling Chow '09 - Washington: Glass Sculpture
  • Rebecca Davidson Wolf '10 - UK: Master in Psychology
  • Gabrielle Emanuel '10 - Mali: Water Purification
  • Katherine Ginsburg '10 - U.S.: English Literature
  • Joann Gruber '10 - Dartmouth College: Cholera Research
  • Avnish Gungadurdoss '09 - Harvard Business School and Harvard Kennedy School of Government: MBA/MPA
  • Elizabeth Harrington '05 - UCSF School of Medicine: Research on HIV-Care in Kenya
  • Mackenzie Howell '10 - Israel: Jewish Studies
  • Jenifer Langford '06 - Yale Divinity School: Master of Arts in Religion
  • Lilian Mehrel '09 - UK: MA in Visual Arts
  • Victoria Michelotti '08 - Washington University, St. Louis: Independent Study on French Performance and History
  • Emily Mirengoff '10 - Paris: Internship at the New York Times Syndicate
  • Nova Robinson '08 - Middlebury Language School: Arabic Language Study
  • Elizabeth Shribman '10 - Indiana University: Czech Language Study
  • Daniel Susman '10 - U.S.: Documentary Film on Urban Farming
  • Darneesh Thornton-Johnson '10 - The Dartmouth Institute for Health Policy and Clinical Practice, Master of Science
  • Linden Vongsathorn '10 - University of Oxford: M.Sc. in Sociology
  • Saleha Waqar '09 - Diplomatic Academy of Viena: Master in Advanced International Relations
  • Ansley Watson '07 - NYU: Agricultural Policy Research

Paul L. and Neil T. McGorrian Fellowship

  • Yaa Obeng-Aduasare '10 - Switzerland: World Health Organization

Alfred K. Priest Fellowship (graduate study at Harvard)

  • Mikhail Belinsky '08 - Harvard Kennedy School of Government, Master in Public Policy
  • Peter Bonanno '08 - Harvard Graduate School of Education, Master of Education
  • Erica Boyce '10 - Harvard Law School, Juris Doctor
  • Patrick Hamon '08 - Harvard University Graduate School of Design, Master in Architecture
  • Benjamin Jastrzembski '08 - Harvard Medical School, M.D.
  • Geoffrey Kirsch '09 - Harvard Law School, Juris Doctor
  • Yuki Kondo-Shah '07 - Kennedy School of Government, Master in Public Policy
  • Matthew McKnight '05 - Harvard Business School and Harvard Kennedy School of Government, MBA/MPP
  • Dustin McMahon '08 - Harvard Graduate School of Education, Master of Education
  • Devin O'Connor '09 - Harvard Law School, Juris Doctor
  • Sophia Yuan '10 - Harvard Law School, Juris Doctor

James B. Reynolds Scholarships for Foreign Study

  • Ayah Ahmed '10 - University of Cambridge: PhD in Public Health and Primary Care
  • Tom├ís Andersen '10 - Berlin, Germany: Iraqi Muslim Immigration Study
  • Nicholas Andrews '10 - Berlin, Germany: Contemporary German Theater
  • Joanna Brooks '09 - Munich, Germany: Nazi Looting of Art and Judaica in Bavaria
  • Rebekah Junkermeier '07 - Rome: Funerary monuments of Non-Elite in Roman Catacombs
  • Kevin Karp '10 - University of Cambridge: MPhil in Modern European History
  • Elmer Meza '10 - Shanghai International University, China: Chinese Language and Business Study
  • Katharine Porter '10 - University of Bologna, Italy: Psychology Research
  • Gabrielle Ramaiah '10 - Jordan: Study of Iraqi refugees
  • Sam Rashkovich '10 - Japan: Japanese Language Study
  • Natalie Young '10 - China: Mandarin Language Study
  • Michaela Yule '10 - Jordan: Ethnographic Study of Female Iraqi Refugees

Honorary James B. Reynolds Scholarships for Foreign Study

  • Sheli Chabon '10
  • Dana Daugherty '10
  • Peter Mathias '09

Fred C. Scribner Scholarships for Law Study

  • Philip Aubart '10 - Duke University School of Law
  • Alley Edlebi '09 - Yale Law School

Charles H. Woodbury Memorial Law Scholarships

  • Christopher Cain '10 - Cornell Law School
  • Joseph Santo '10 - University of Pennsylvania Law School

Last Updated: 4/2/11