Skip to main content

Councils of General Faculty

Council on Graduate Studies

Dean of Graduate Studies Kull (Chair); the Chair (or designate) of each of the degree-granting graduate programs; one member for each of the Professional School Faculties Eckbo (Tuck) Pogue (Thayer), Marsit (Geisel); two graduate students

Council on the Libraries

Dean of Libraries Horrell, Provost Dever, Vice President for Information Technology and Chief Information Officer Waite-Franzen; Arts and Sciences Faculty Dietrich, Irwin, Kenseth, Luxon, Turkyilmaz, Webb; representatives of the Professional School Faculties Borsuk, Chair (Thayer), Kahl (Tuck), Shoop (Geisel); two undergraduates and one graduate student (TBA)

Council on Honorary Degrees

Arts and Sciences Faculty ter Hofstede, O’Malley, R. Wright; representatives of the Professional School Faculties Danos (Tuck), Henderson (Geisel), Lotko, Chair (Thayer)

Council on Sponsored Activities

Associate Provost Wybourne (Chair), Executive Vice-President Mills, Director of Sponsored Projects Mortali, Counsel Donin, Smith (Dean of the Faculty representative), Professional School Deans Helble, Slaughter, Compton; two faculty delegates from the Committee on the Faculty Guerinot; two representatives from the Professional School Faculties Garmire (Thayer), Sentman (Geisel)

Council on Computing

Provost Dever; Registrar Braz (Dean of Faculty representative); Dean Biron; Executive Vice-President Mills; Vice President of Information Technology Waite-Franzen; Librarian Horrell; Arts and Sciences Faculty Anderson, Bailey-Kellogg, Evens, Flanagan,Hawley (Chair), Wheatley; representatives of the Professional School Faculties Amos (Geisel), Levey (Thayer), Taylor (Tuck); two undergraduates and one graduate student

Council on Benefits

Arts and Sciences Faculty Howarth, Luttmer (Chair), Muirhead; onerepresentative of the Committee on the Faculty S. Brooks; Vice President and Chief Human Resources Officer Bemis; representatives of the Professional School Faculties Frost (Thayer), Colla (Geisel), Gulledge (Geisel), Rogalski (Tuck); representatives of administrative support and non-union service ranks

Council on Undergraduate Research

Will (Dean of Faculty representative; Sloboda (Provost representative); Funnell (Assistant Dean of Faculty); Donahue (Committee on Instruction); Arts and Sciences Faculty Dominy, Hockley, Kim, Lewis,Millan (Chair), Schaller; representatives of the Professional School Faculties Lynd (Thayer), Maue (Geisel), Paquette (Tuck)

Council on Academic Freedom and Responsibility

Representatives from the General Faculty S. Ackerman, L. Adams(Chair), Anthony, Calloway (Secretary), Friedland, Fuechtner, Kacandes, Orleck, Sacerdote, Samwick, Schweitzer, Sloboda, Sutton, Swayne, Virginia, R. Witters, R. Wright, Zeiger

Last Updated: 1/18/16